Centrum Wczasów Rehabilitacyjnych ul. Rondo Mogilskie 1, 31-516 Kraków biuro@turnusy-krakow.pl (12) 411-76-79 667-41-86-77

Turnusy rehabilitacyjne w górach – Jarnołtówek

Jarnołtówek to niewielka wieś, położona w województwie opolskim w gminie Głuchołazy. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach roku 1368 jako własność biskupów wrocławskich. Bezpośrednią przyczyną założenia Jarnołtówka, było najprawdopodobniej odkrycie pokładów rud złota. Tutaj też odbywały się słynne procesy czarownic.

 

Obecnie dzięki odkryciu tutejszych walorów turystycznych i klimatycznych następuje ciągły rozwój tej miejscowości.

Jeśli szukasz kontaktu z przyrodą, relaksu, lubisz leśne wędrówki to zdecydowanie dobrze wybierzesz.

Z parkingu znajdującego się nie nieopodal ośrodka „Ziemowit” prowadzi żółty szlak na najwyższy szczyt gór Opawskich – Biskupia Kopa 890m n.p.m  z 18m zabytkową wieżą widokową. Można z niej podziwiać piękne krajobrazy po stronie czeskiej i polskiej: Jesioniki (czes. Jeseníky), Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Góry Złote (czes. Rychlebské hory). Trasa nie jest zbyt wymagająca i zajmuje spokojnym  marszem ok. 2,5 -3 godz.. W drodze na szczyt możemy odpocząć w schronisku „Pod Biskupią Kopą”.

Będąc w Jarnołtówku polecam spacer do zapory przeciwpowodziowej z 1903 roku.  Zaporę na „Złotym Potoku” o wysokości 15,4 m i ok. 50 m ufundowała cesarzowa Prus Wiktoria Augusta.

Wspaniałe widoki zapewnia wycieczka niebieskim szlakiem do Pokrzywnej, znanej miejscowości letniskowej położonej w dolinie Złotego Potoku graniczącej z Jarnołtówkiem. Na trasie czeka nas wspinaczka po skałach dawnej kopalni łupków.

 

Liczne szlaki turystyczne,  ścieżki przyrodniczo –dydaktyczne,  bogactwo lasu sprawia, że Jarnołtówek  to doskonałe miejsce na wypoczynek i rehabilitację z dala od zgiełku deptaków.